Kā sagatavoties karstiem laika apstākļiem?

Karstā laikā ieklausīsimies savā organismā, un neapdraudēsim savu veselību!

Klāt Vivus.lv MTB Maratona 4. posms, kas notiks Kamparkalnā pie Talsiem. Pēdējās dienas Latvijā valda īsti vasarīgs karstums, un arī svētdien sinoptiķi sola stipru karstumu - dienas vidū gaiss var sakarst līdz pat +33 grādiem. Tas ir tieši laiks, kad trasē dosies maratonisti un pusmaratonisti, veicot attiecīgi 50 un 25 kilometru distances. Kā zināms, karsts laiks rada lielu slodzi organismam, ko pastiprina arī fiziska piepūle. Cilvēka organisms nav mazais bērns, un jau laikus signalizē par iespējamām veselības problēmām, tikai ir jāmāk laikus šos signālus uztvert, lai draudus savai veselībai novērstu.

Karstajā laikā riteņbraukšanā, līdzīgi kā citos sporta veidos, ir jāievēro piesardzība, un jau laikus jāspēj pamanīt iespējamas pārkaršanas pazīmes. Jebkuram sportistam, veicot karstā laikā garas distances, sajūtot diskomfortu, ir jāapstājas, skaidro Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta mediķi. Ja sacensību laikā rodas diskomforts - sāp galva, vai nelaba dūša, vai reiboņi, ir jāstājas malā - jāatpūšas, jāatvēsinās, vai jālūdz palīdzība. Jau laikus sajūtot pārkaršanas signālus, ir iespējams izvairīties no karstuma dūriena, kam var būt arī ļoti smagas sekas, brīdina mediķi.

Īpaši piedalīšanās sacensībās būtu jāizvērtē cilvēkiem, kam ir kādas hroniskas kaites, vai nesen ir bijusi kāda saslimšana, trauma, jo karstā laikā organismam tiek radīta liela slodze.

Karstā laikā šķidrums ir jāuzņem jo īpaši daudz un bieži, taču pie fiziskas slodzes šķidruma patēriņam jābūt vēl lielākam. Sportojot, īpaši karstā laikā, notiek pastiprināta svīšana - sviedros ir ap 0,5%  dažādu sāļu, tāpēc organisms zaudē gan ūdeni, gan minerālvielas, galvenokārt nātrija, kālija, hlora jonus. Lai organismā nenotiktu dehidrācija - neaizmirstam sacensību laikā dzert daudz šķidruma.  Karstā laikā, ja ir fiziska piepūle, ūdens jādzer 3 - 4 reizes vairāk nekā parasti. Ja zaudē vairāk šķidruma nekā uzņem, sabiezinās asinis. Tādējādi var tikt traucēta asinsrite dažādos orgānos un pazemināties asinsspiediens, par ko var liecināt nogurums, koncentrēšanās spēju mazināšanās, var reibt galva.

Distance ir veikta, organisms ir sakarsis, gribētos meklēt kādu ezeru, kurā mesties iekšā un atvēsināties. Taču mediķi iesaka tomēr atvēsināšanos sākt pakāpeniski, jo darot to strauji, organismam tas var būt šoks, un arī var izraisīt veselības problēmas.

Pārkaršana var izraisīt smagus veselības traucējumus un apdraudēt dzīvību. Ja karstajā laikā pēc uzturēšanās saulē rodas veselības problēmas, konsultējaties ar savu ģimenes ārstu vai ārpus ģimenes ārstu darba laika zvaniet uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (darba dienās no plkst. 17.00 - 08.00 no rīta, brīvdienās un svētku dienās - visu diennakti). Bet, ja veselības stāvoklis pasliktinās un parādās ķermeņa trīcēšana, drebuļi, augsta temperatūra, slikta dūša ar vemšanu, apziņas traucējumi, krampji vai samaņas zudums - zvaniet 113 Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam.

Sacensību atbalstītāji SIA Veloprofs.lv visiem dalībniekiem pirms starta nodrošinās sāļu un minerālvielu dzēriena tabletes HIGH5  ZERO, ko lieto gan pasaules vadošie sportisti, gan aktīvi cilvēki.

Kā sagatavoties karstiem laika apstākļiem?